̉Żeń-szeń (Panax Ginseng)Żeń-szeń – zastosowanie:

Żeń-szeń (Panax Ginseng) należy do tak zwanych adaptogenów. Adaptogeny to rośliny, które cechują się dobroczynnym, tonizującym wpływem na funkcjonowanie organizmu:

 • dodaje energii: żeń-szeń zwiększa siły witalne organizmu;
 • pomaga w stanach chronicznego zmęczenia;
 • wzmacnia pamięć i zdolność koncentracji;
 • przyspiesza czas reakcji;
 • pomaga na złe samopoczucie;
 • skutecznie chroni przed negatywnymi efektami stresu;
 • jest silnym antyoksydantem: chroni przed negatywnym wpływem wolnych rodników;
 • opóźnia procesy starzenia;
 • zwiększa zdolności regeneracyjne organizmu;
 • poprawia działanie układu odpornościowego;
 • wpływa na zwiększenie potencji;
 • reguluje przemianę materii i pozwala na utrzymanie właściwej masy ciała;
 • pomaga zwalczać stres oksydacyjny
Żeń-szeń (Panax Ginseng)

Żeń-szeń (Panax Ginseng)

Żeń-szeń – substancje aktywne:

Naukowcy doliczyli się ponad 200 substancji aktywnych zawartch w korzeniu żeń-szenia. Jednymi z najciekawszych związków aktywnych są ginsenozydy. Te należące do saponin substancje chemiczne odpowiadają za prozdrowotne działanie Panax Ginseng. Ginsenozydy stanowią bardzo zróżnicowaną grupę związków, które nierzadko wykazują odmienne właściwości: to właśnie dlatego spektrum oddziaływania żeń-szenia jest aż tak szerokie.

 

Ginsenozyd Rc: badania wykazały jego antynowotworowe właściwości. Dodatkowo podejrzewa się, że pozytywnie wpływa na żywotność plemników przyczyniając się do zwiększenia płodności u mężczyzn;

Ginsenozyd Rg1: wspomaga procesy zapamiętywania i korzystnie oddziaływuje na układ nerwowy. Badania wykazują także jego wysoką skuteczność w redukowaniu tzw. stresu oksydacyjnego;

Ginsenozyd Rg2: tonizuje działanie układu nerwowego, poprawia pamięć i koncentrację;

Pozostałe ginsenozydy (naukowcy doliczyli się ich już około 30 rodzajów), wykazują równie pozytywne działanie. Co ciekawe, współczesne badania medyczne, potwierdzają tonizującą rolę żeń-szenia, jaka była przypisywana mu w tradycyjnej medycynie azjatyckiej od wieków: niektóre z jego składników pobudzają organizm, inne działają nań uspokajająco. Ten niepoznany do końca zespół właściwości Panax Ginseng sprawia, że korzeń żeń-szenia „dostosowuje” się do aktualnych potrzeb organizmu;

̇Żeń-szeń: Ginsedozyd Rg1

Żeń-szeń – działania niepożądane:

Przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek (powyżej 3 gramów dziennie) żeń-szenia może dojść do tak zwanego zespołu żeńszeniowego, którego objawami są bóle głowy, senność, złe samopoczucie, biegunkę, nadciśnienie i zmiany skórne. Efekty te nasilają się pod wpływem kofeiny.  Na szczęście żeń-szeń jest dobrze tolerowany przez większość ludzi, a efekty uboczne występują bardz sporadycznie. W przypadku zaobserwowania wymienionych skutków ubocznych, należy zaprzestać stosowania preparatu, lub znacząco zmniejszyć jego dzienną dawkę.

Żeń-szeń – opis:

Żeń-szeń właściwy (Panax Ginseng) to wieloletnia roślina występująca w Korei, Chinach, Japonii i wschodniej części Rosji. Jej nazwa pochodzi z języka chińskiego i oznacza „człowieka korzeń”, nawiązując do charakterystycznego kształtu korzenia przypominającego ludzką sylwetkę. Pierwszy człon łacińskiej nazwy (panax) oznacza „wszechlek” i nawiązuje do szeroko zakrojonych dobroczynnych właściwości rośliny.

Panax Ginseng jest wieloletnią byliną, która wyrasta do wysokości około 80cm. Pusta w środku łodyga, zakończona jest zazwyczaj kilkoma liścmi. Najbardziej charakterystyczną i poszukiwaną częścią rośliny jest jej korzeń, wraz ze zgrubiałym kłączem. Naturalne obszary występowania żeń-szenia ciągle się zmniejszają, dlatego podejmowane są próby kontrolowanej uprawy tej cennej rośliny. Niestety jest to dość długotrwały proces: wyjątkowo wolny przyrost korzenia sprawia, że pierwsze zbiory mogą mieć miejsce dopiero po 10 latach od zasadzenia rośliny.